З вітальними словами до учасників/ць звернулись високоповажні представниці Ради Європи. Досвідом запровадження житлових програм для ВПО та компенсації за зруйноване житло та інше майно поділилися омбудсмани Турецької Республіки, Боснії і Герцеговини, Республіки Хорватія та Заступниця Народного Захисника Грузії.

Представляючи Спеціальну доповідь, Уповноважена ВРУ з прав людини Людмила Денісова, передовсім, наголосила на необхідності:

  • розробки та запровадження механізму оцінки потреб ВПО у забезпеченні житлом, включивши відповідні дані до Єдиної бази даних про внутрішньо переміщених осіб;
  • активізації роботи щодо розроблення регіональних, місцевих програм спрямованих на житлове забезпечення виключно ВПО і щорічному передбаченні коштів в обласних, місцевих бюджетах на їх реалізацію;
  • залучення національних та міжнародних донорів, юридичних і приватних осіб;
  • розробки та ухвалення законопроекту щодо реституції та компенсації за завдану шкоду житлу, майну внаслідок бойових дій на сході України, передбачивши ключові гарантії та незалежне фінансове забезпечення на ці цілі.

Спеціальна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини підготовлена з використанням матеріалів дослідження щодо забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених та компенсації за зруйноване й пошкоджене житло з урахуванням порівняльного європейського досвіду, узагальненого за підтримки Проєкту на замовлення Уповноваженого.

Міжнародна частина цього дослідження була представлена під час презентації Спеціальної доповіді.

Участь у обговоренні доповіді взяли народні депутати України, очільники органів державної влади, голови Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій, представники наукових установ, міжнародні та національні експерти у сфері захисту прав осіб, які постраждали від збройного конфлікту.

Також Секретаріатом Уповноваженого було підготовлено Методичні рекомендації щодо моніторингу забезпечення органами місцевої влади права внутрішньо переміщених осіб на соціальне та тимчасове житло, які будуть застосовуватися при проведенні моніторингових візитів в рамках реалізації Стратегічних напрямів діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Висновки та рекомендації, представлені у спеціальній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини «Реалізація права внутрішньо переміщених осіб на житло» мають стати дороговказом на шляху забезпечення доступу таких осіб до житла, а також здійснення компенсації за зруйноване житло, передовсім, належного врегулювання цих питань на рівні окремого закону. Це, у свою чергу, сприятиме впровадженню Європейських стандартів захисту прав людини вимушених переселенців та інших постраждалих осіб.

Програма заходу українською.